21 Mayıs 2022

MİKSER HATA TAKİBİ

MİKSER HATA TAKİBİ

Arıza Giderme Kontrol Listesi


Uygun kanalın ve ana faderlerin (STEREO (LR) gibi) açık olduğunu kontrol edin.

Monitör bölümünü kontrol et.

Monitör kaynak seçici, istenen sinyal veriyoluna ayarlanmış ( ilk başta Stereo (LR) ).

Monitör bölümü normal görünüyorsa, sinyal bölümüne düzgün şekilde gönderilen bir sinyal olup olmadığını belirlemek için geriye doğru çalışın. Aşağıdaki bir sonraki bölümü kontrol edin.

Giriş Kanalından ses gelmiyor

Giriş cihazını kontrol edin. Bir mikrofon ise, kabloyu kontrol edin. Bir alet veya bant cihazı ise, çıkış ses kontrolünü kontrol edin. Kulaklıkları kulaklık jakına takarak ses çıkıp çıkmadığını belirleyebilirsiniz. Panonuzda ayrı kanal sayaçları veya LED’ler varsa, kanalın sinyal alıp almadığını belirlemede yardımcı olabilirler.

Kanal ayarlarını kontrol edin. Aşağıda, kontrol edilecek öğelerin kapsamlı bir listesi bulunmaktadır.

Kanal atama düğmelerini kontrol edin. Monitör seçimi Stereo (LR) olarak ayarlanmışsa, kanalın Stereo (LR) veriyoluna atandığından emin olun .

GROUP atamalarını kullanıyorsanız (1-2,3-4), belirli bir grubun yukarı gitmemiş bir GROUP faderine panlanmadığından emin olun.

Kanal faderini kontrol edin ve atanmış ana faderleri tekrar kontrol edin (STEREO veya GROUP).

Çizgi veya mike trimleri uygun şekilde ayarlanmış.

Hat / mikrofon seçici butonu uygun cihaza ayarlanmış.

Fantom gücü (pwr) Bir kondenser mikrofon kullanıyorsanız düğmesi basılı tutulmalıdır. Bazı panolarda tüm kanalları aynı anda etkileyen tek bir Fantom Güç düğmesi bulunur

Bir hat veya mike cihazı için ana kanal faderi kullanıyorsanız, kanalın “çevrilmediğinden” emin olun. Tascam panolarında en sık rastlanan hata budur!

MUTE veya CH OFF düğmelerinin etkin olmadığından emin olun .


Efekt Aygıtları (Reverb, Gecikmeler, vb.)

Bir efekt cihazına nasıl sinyal göndereceğimi hatırlamıyorum.

Efektleri Bulma (Aux) Cihazınızın numarasını studio patchbook’ta gönderin (Aux Send # 1, 2, 3, vs.). Bazı karıştırıcılar, bunları Efekt Gönderme, Yardımcı Gönderme, Yankı Gönderme veya Geri Sarma olarak etiketler.

Sinyal göndermek istediğiniz GİRİŞ KANALLARINDA, Efektleri (Yardımcı) Gönder’i alt-anaya, başlangıç ​​için yarıya kadar çevirin. Bazı kartlarda, 12 O’Clock kapalı, sola dönme fader öncesi, sağda fader sonrası .

Efektler Cihazının panele geri dönmesi için Fader’ı açın. Bazı stüdyolar, CECM stüdyoları gibi, ilave tahta INPUT CHANNELS kullanan Effects Return’ler kullanmaktadır. Onları Patchbook’ta bulun.

Effects Device üzerindeki INPUT düğmesini yarıya kadar çevirin ve istediğiniz efekti seçin.

Pano kanallarına bir sinyal gönderin ve etkinizi dinleyin. Hiçbir şey duymazsanız veya efekt cihazından istenen efekti bulamazsanız, aşağıya doğru ilerleyin.

Efektler cihazından ses gelmiyor.

Etkisi kontrol edin. Bazı modellerde, bir Efekt etkili olmadan önce RECALL düğmesine basılmalıdır (tabiri caizse). Bazı etkiler çok ince olabilir ve farkedilemez.

Effects Return fader’ları açtığımda hoparlörlerden acı verici bir ses çıkarıyorum.

Muhtemelen bir geri bildirim döngüsü oluşturdunuz. . Aksi halde, geri dönen herhangi bir sinyali cihaza geri yönlendiriyorsunuz. Gecikmeleri artırmak ve gecikmeli zift kaymaları için kasti bir geri bildirim, ancak yankı ile kötü sonuçlar doğuracaktır. 

Odanın içinde stüdyo monitör hoparlörlerine yönlendirilen canlı bir mikrofon varsa, sinyale, efekt cihazı aracılığıyla geri bildirime yeni bir yol vermiş olabilirsiniz. Stüdyo monitörü seviyesini azaltın.

Etki kanallarından çok fazla tıslama duyuyorum.

Etkiler seviyeye karşı çok hassastır. Bazıları da çok gürültülü. Muhtemelen, Efektlerin Geri Dönüşünün düşürülebilmesi için cihaza daha fazla sinyal göndermeniz gerekir. Kanalınızdaki alt master’ı, Effects Send Master’ları veya sesin zirveleri sadece Effects Device Input ölçüm cihazının kırmızısına çarpıncaya kadar cihazı kontrol edin.

Efekt İadesi’nden büyük ölçüde bozulma duyuyorum.

Yine, efektin Giriş Seviyeleri çok hassastır. Giriş kanalından gönderilen sinyal miktarını, Effects Send Master’ı veya Effects cihazının kendisini azaltmayı deneyin. Belirli bir aşamayı aşırı yüklemeniz durumunda, sadece üçünü de yeniden ayarlamanız gerekebilir.

İadeyi bir efekt cihazından başka bir efekt cihazına nasıl göndereceğimi hatırlamıyorum.

Herhangi bir geri dönen efekti, ikinci cihaza, yalnızca ilk cihazın Giriş Kanalı üzerindeki ikinci cihaza karşılık gelen Efektler (Aux) Gönderme düğmesini çevirerek yönlendirebilirsiniz. Örneğin, Aux Send 1’de bir SPX90 ve Aux Send 2’de bir Lexicon PCM70 olsaydı, SPX’imin Lexicon’a geri gönderilmesi için SPX 90 dönüş kanallarındaki Aux Send 2 düğmelerini açardım. Yine, her iki Aux Send Masterının da hazır olduğunu kontrol ederdim. Bu oldukça sarsılabilir. Lexicon dönüşünü alıp Lexicon dönüş kanallarında Aux Send 1’i çevirerek SPX’e geri gönderebileceğinizden beri. Bu, zaman kaydırmalı (gecikmeli) yamalar ile en iyi şekilde çalışır.

https://www.astralsound.com/troubleshooting.htm

sizlerde başınızdan geçen sorunları ve çözümlerine bizlerle paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz