21 Mayıs 2022

Hoparlör parametreleri neyi ifade eder

Hoparlör parametreleri neyi ifade eder

Herhangi bir hoparlör yada müzik seti alırken hoparlör üzerinde yada kataloğunda aldığımız ürün ile ilgili bilgiler bulunur fakat bunların ne anlama geldiği pek bilinmez. En çok bakılan hoparlörün kaç watt olduğudur bunun dışında pek birşeyle ilgilenilmez ne varki bunun dışında ki değerler ürünün gerçek kimliğini anlamamız açısından çok önemlidir.

Bu yazımızda alacağımız hoparlörün hangi değerleri bizim için ne ifade etmeli ona bakmaya çalışacağız.

watt

Bir hoparlörün ses çıkış gücünü ifade etmek için kullanılan bir güç değeridir. piyasada genellikle satılan ürünün watt değeri yazar ve fiyatları buna göre belirlenir ne varki hoparlörün sadece watt değeri herzaman için bize doğru ürünü tarif etmez.

örnek verecek olursak 500 watt lık bir hoparlörün bu gücü anlık mı verdiği yoksa devamlı bu güçte çalışabilirmi olduğunu iyi değerlendirmemiz gerekir.

peak

Hoparlörün anlık olarak çıkabiliceği max değeri ifade ederki uzun süreli değil anlık değerdir. Sürekli olarak bu değerin üzerinde çalıştırmak hoparlör membranına zarar verip yırtılmaya sebep olacağı gibi aynı zamanda içindeki sargılarada zarar verecektir.

ohm

Ohm elektronik te kullanılan drencin birimi olarak ifade edilir elektrik akımına karşı gösterilen zorluk karşı koyma demektir. hoparlörlerin çalışma prensibi olan sargı dan akım geçirerek membranın titremesini sağlama ile piyase tabiri ile omajı bilmek çok önemlidir.

Bir hoparlörün omajı bizim için neyi ifade eder.

1-hoparlörü bağladığımız anfilikatörün omajı ile hoparlör bağlantıları uyumlu olmalıdır aksi taktirde 2 nin altına düşen omaj sistemde kısa devre algısı yaratacağından anfinin kısa devre gibi çalışmasına sebep olarak bozabilir.

2-aynı yada farklı hoparlörleri seri bağladığımızda en fazla kaç bağlantı yapabileceğimizi hesaplamamızı yarar.

ilerde bu konulara detaylı girecegiz.


FREKANS

Bir hoparlörün watt ı ne kadar önemliyse frekans bilgiside o derece önemlidir. insan kulağı 20 hz ile 20 khz arasındaki frekansları duyabilir ama her hoparlör 20 hz ile 20 khz arasındaki frekansları tam olarak veremez bu nedenle farklı tip hoparlörlerin bir aradı kullanıldığı basları ayrı tizleri ayrı orta frekansları ayrı ayrı sürebilen sistemler vardır.

Bunlara örnek verecek olursak Subwoofer hoparlörler 20 ile 60 yada 80 hz aralığındaki frekanslar için özel olarak geliştirilmiştir aynı anda tüm sesleri alamazsınız.

Bunun için alacağınız seçeceğiniz ürünün frekans bilgilerinin güvenilir olduğundan emin olun.

DESİBEL

Bir hoparlörün elektrik enerjisini ne kadarını sese dönüştürdüğünün bir ölçüsüdür

Bu bilgiler ışığında yapılacak hoparlör seçimi bizim için ne kadar önemliyse aynı zamanda kullanılan ses kaynağında ve anfide ses kablosunda ekolizer de ki seçimde çok önem arzetmektedir.

ses sistemleri tek başına değerlendirilemez çünkü her bir komponent bir sistemi oluşturan dişlilerden sadece bir tanesidir.

Ev için bir sistem düşünülüyorsa tek tek almak yerine tüm sistemleri içinde barındıran kalitesiyle öne çıkan (piyasa malı olmayan) bir sistem tercih edilmesi tavsiye edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ademc dedi ki:

    basitçe geçmişsiniz konuyu lakin bir sürü parametre var fs qts qes vas vs

    1. admin dedi ki:

      haklısınız çok eksik var lakin vakit bulamadığım için detaylara giremedim

Yorum Yaz