21 Mayıs 2022

A sınıfı amplifikatörler

A sınıfı amplifikatörler

Her ses mühendisinin mikrofonlar hakkında bir fikri vardır. Ve hoparlörler kesinlikle hepsi farklı sesler verir. Karıştırma konsolları da birbirlerinden farklı ve değişkenlik gösterir. Buradaki farklar tesislere ve operasyonel rahatlığa bağlıdır. Fakat güç amplifikatörleri ‘Büyük olan daha iyidir’ dışında bir görüş bildirilmez. Teknolojik olarak güç amplifikatörleri arasında o kadar fazla fark yoktur, bu nedenle sadece güvenilir bir üretici ve gerekli güç derecesini seçersiniz. 

Genel olarak çok güçlü olmalarının yanı sıra ağırdır ve verimli sayılmazlar.Çünkü harcadıkları enerjinin çoğunu ısı olarak atarlar ve buda cihazda ısınma problemine yol açar. Bunu çözmek için büyük fanlar takılarak uygun ısıda tutulması a sınıfı anfileri sesli gürültülü yapmaktadır.

Aslında, güç amplifikatörü, frekans yanıtı, bozulma ve gürültü açısından, tüm ses sistemindeki en iyi performans gösteren parçalardan biridir. Modern güç amplifikatörleri de genellikle oldukça güvenilir dir. Eski yükselticiler, transistörleri kendiliğinden yanarken düzenli olarak ölüyorlardı. Fakat şimdi, verimli soğutma ve koruma devresi sayesinde, elektrik arızası nispeten nadir olarak görülmektedir. Kullanıcı hataları hariç.

Anfi üreticileri asıl olarak çok büyük watt ta anfiler üretibilmekte fakat sıkıntı kaç watt olacağı değil ne kadar hafif ve verimli olacağıdır.

Günümüz teknolojisinde a sınıfı halen üretilmekte fakat yerini gelişen teknoloji ile birlikte d sınıfı anfilere bırakmaktıdır .

Bunlara örnek vericek olursak anfili bir mikser yaklaşık olarak 30 40 kilo gelirken bunun yaklaşık 3 te 2 sini anfinin ağırlığı oluşturur.

Burada asıl soru anfinin neden bu kadar ağır olduğudur. 2*500 watt lık bir anfiyi düşünelim bunun toplamda 1000 watt verebilmesi için içinde barındırdığı transformatörün çektiği akımla birlikte voltajıda belirli bir seviyede tutması gerekir bunu içindeki bakır sargılarla yapar buda ağır bir trafo demektir. aynı zamanda bu bakır sargıdan geçen elektrik sonucunda ısındığı için soğucu olarak kanatlı büyük levhalar kullanılır bu levhalar ısıyı kolayca ortamdan uzaklaştırırken cihazada ağırlık yapmış olur.

Bir amplifikatörün ağırlığını azaltmak için basit bir çözüm var: çok fazla güç harcamayın. Eğer güç boşa harcanmazsa, transformatör çok daha küçük olabilir ve bir soğutucuya ihtiyaç duyulmaz. Açıkçası, hiçbir zaman sıfır kayıplı bir amplifikatör olmayacak, ancak bir amplifikatör ne kadar verimli olursa, o kadar hafif ve daha küçük olabilir.

 Dolayısıyla, güç amplifikatörlerinin nicelik olarak kullanıldığı canlı seste, bir amplifikatördeki verimlilik çok istenen bir niteliktir. Ev tipi hi-fi ve stüdyo izleme gibi güç amplifikatörlerinin kullanıldığı diğer alanlarda ise verimlilik sonradan gelebilir ve 1. şart değildir.

son olarak a sınıfı anfiler maksimum verimde enerjisinin yarısını boşa harcarlar bunun için için b c d sınıfı anfiler ortaya çıkmıştır. Bunlar da başka bir konuda anlatılıcak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz